FAQ про стому

стомаЩо таке кишкова стома?

Під час тієї чи іншої операції на кишці, хірургу часом необхідно сформувати кишкову стому – виведення кишки на поверхню черевної стінки. Найчастіше виводиться товста кишка і формується колостома, у разі виведення тонкої кишки – ілеостома.

Чому неможливо обійтися без стоми і чи це назавжди?

На ці питання докладно може відповісти тільки Ваш хірург. Але, можна сказати, що стома виводиться виключно по життєвим показанням, коли без цього просто неможливо врятувати життя пацієнта. Буде стома постійною чи тимчасовою, це залежить від захворювання, а також численних інших факторів: вік людини, наявність супутніх захворювань, ускладнень після операції, тощо. Отримати чітку відповідь щодо реконструкції стоми можна у Вашого хірурга.

Як буде функціонувати стома? Який в мене буде стілець?

В будь-якому випадку стому необхідно розглядати як звичайний задній прохід, але розташований в іншому місці, на животі та позбавлений сфінктерів, відповідно і функції утримування. Також Ви не будете відчувати позиву до дефекації, кал та гази будуть відходити спонтанно, без Вашого контролю. Однак, отримавши необхідні консультації по догляду та сучасні калоприймачі, Ви зможете справитися з особливостями власної гігієни та побуту. Сучасні калоприймачі будуть компенсувати втрачені після операції функції, вміст кишки – кал та гази – будуть надійно ізольовані в герметичному пакеті, який Ви будете випорожнювати чи викидати. Ці калоприймачі компактні, непомітні під одягом.

Чи зможу я справитись з доглядом?

Період одужання і адаптації достатньо тривалий, декілька тижнів. За цей час кожна людина переживає цілу гамму різних почуттів: біль, тривога, смуток, депресія постійно змінюється надією та радістю. Всі ці почуття потребують уваги, як від самої людини, так і від оточуючих. За допомогою медичного персоналу, близьких Ви зможете навчитись самостійно доглядати за собою, - це не настільки складно. Не смійте ставити на собі хрест, казати, що життя скінчилося. Це неправда! Ви зможете повернутись до звичного образу життя, до роботи, активного відпочинку, улюблених занять і т.д.

Чи буду я інвалідом?

Поняття «інвалід» дуже суб’єктивне. Стома може нічого не змінити в звичному для Вас образі життя, який Ви вели до операції. Необхідно тільки засвоїти нові навички гігієнічного догляду за собою. Необхідно розуміти реалії, а не драматизувати їх. Якщо Ви впадете духом, перестанете помічати гарне, то безперечно станете інвалідом.

доглядЯк доглядати за стомою?

Ви будете регулярно проводити гігієнічний туалет своєї стоми, і Вам необхідно пам’ятати, що це не перев’язка, а стома – не рана, та не потрібно ніяких спеціальних, тим більше стерильних умов для догляду за стомою та шкірою навколо неї. Ви будете все робити самостійно без рукавичок. Не бійтесь торкатися стоми. Промивати стому та шкіру навколо неї необхідно теплою проточною водою, можна з дитячим милом. Після промивання акуратно витріть шкіру рушником. Не тріть шкіру, особливо махровим рушником. Під час туалету, при неуважному дотику, стома може кровоточити. Це нормально, оскільки стома – це кишка, вивернута назовні слизовою оболонкою, а будь-яка слизова дуже ніжна. Щоб зупинити кров, акуратно, але щільно притисніть до стоми марлеву серветку. Якщо навколо стоми є волосся, то його треба видалити. Найкраще - регулярно стригти ножицями, брити волосся не рекомендується. Основне правило: не використовуйте для протирання шкіри навколо стоми ніяких спеціальних розчинів чи рідин; ні алкоголю, ні ефіру, ні рідкого мила, ні антисептичних розчинів. Все це може викликати подразнення, сухість шкіри, алергічну реакцію, а також погіршити прилипання калоприймача. Якщо Ви плануєте після туалету стоми деякий час не використовувати калоприймач, дати шкірі трохи «відпочити», то можете змастити її кремом (наприклад паста Stomahesive, 30 г. на масляній основі). Але, перед тим, як Ви будете знову накладати калоприймач, обов’язково промийте шкіру. Саму стому нічим змащувати не потрібно.

Де проводити заміну калоприймача? В якому положенні?

Якщо дозволяють побутові умови, Ви можете міняти калоприймач в ванній кімнаті, там же і проводьте туалет навколо стоми. Бажано знаходитись в положенні стоячи перед дзеркалом, щоб Ви добре бачили стому. Якщо Вам складно стояти, то можна міняти калоприймач сидячи чи лежачи, використовуючи невелике дзеркальце.

Що необхідно приготувати для туалету стоми та заміни калоприймача?

1. Серветки (наприклад, серветки КонваКеа очищаючі та серветки КонваКеа захисні).

2. Сухі серветки

3. Пластикові мішки для сміття, для використаного калоприймача.

4. Ножиці, краще з загнутими кінцями, типу манікюрних.

5. Олівець чи ручку.

6. Новий калоприймач. 

7. Пасту герметизуючу, лікувальну (щільно закривати, зберігати при кімнатній температурі)

Як часто необхідно міняти калоприймач?

Частота заміни калоприймача залежить від типу Вашої стоми, і відповідно від того, якими саме виробами Ви користуєтесь. Однокомпонентний закритий (без спуску) калоприймач необхідно міняти не рідше, ніж кожні 24 години. В разі виникнення необхідності заміни частіше ніж 3-4 рази на день, потрібно відмовитись від даного типу калоприймачів, оскільки від частого їх відклеювання постраждає Ваша шкіра. Однокомпонентний відкритий (зі спуском) калоприймач зазвичай використовують ті люди, у кого стілець частий та неоформлений. Такий калоприймач необхідно змінювати через 2-3 доби, а випорожнювати по мірі необхідності. Двокомпонентні калоприймачі – пластини та змінні мішки до них – дуже зручні. Але не всі можуть їх використовувати. Необхідно щоб шкіра навколо стоми, площею 6 см на 6 см мінімум, не мала ямок, рубців, бугрів, але так буває не завжди. Пластину необхідно замінювати, в середньому, 2 рази на тиждень. Іноді рідше, іноді частіше. Майте на увазі, що при переповненні мішка зростає ризик розгерметизації калоприймача. Мішок зі спуском замінюють, як правило, раз на 2 доби. Закриті мішки на пластині замінюють від одного до декількох разів на день. Людям з ілеостомою необхідно частіше змінювати калоприймач, оскільки вміст тонкої кишки швидше роз’їдає основу пластини та подразнює шкіру. В яку пору доби краще міняти калоприймач? Не міняйте калоприймач безпосередньо після їжі. Добре підходить час вранці до сніданку або ввечері перед сном. Поступово Ви зможете виробити Ваш особистий ритм заміни.

Який отвір необхідно вирізати в калоприймачі?

Якщо отвір буде занадто великим по відношенню до розміру і форми стоми, то шкіра навколо стоми буде відкрита, кал і слиз будуть її подразнювати, особливо якщо кал несформований. Якщо отвір буде занадто маленьким, то це ще гірше, оскільки краї калоприймача можуть травмувати чи стиснути стому, викликати набряк або кровотечу. Таким чином, необхідно, щоб отвір калопримача відповідав розміру та формі Вашої стоми. Щоб зробити правильний отвір, необхідно зробити трафарет із щільного паперу як зразок.

Чому буває подразнення шкіри навколо стоми?

Причин може бути декілька:

1. Ви протирали шкіру рідиною, що подразнює її (спирт, ефір, лосьйон) – використовуйте тільки проточну воду, можна дитяче мило.

2. Ви надто часто відклеювали калоприймач, замінювали його, – необхідно підібрати більш підходящий Вам калоприймач, можливо відкритого типу (зі спуском).

3. Отвір в калоприймачі неправильний (завеликий) або поверхня шкіри навколо стоми нерівна, кал та слиз затікають під калоприймач та накопичуються там, – перевірте відповідність отвору, який Ви робите в калоприймачі. Не виключено, що Вам допоможе герметизуюча лікувальна паста, при правильному її використанні.

Чи може стома боліти?

Ні, стома боліти не може, оскільки в стінці кишки немає больових нервових закінчень. Болісні відчуття в ділянці стоми можуть бути, але це болить не стома. Як правило, біль або печіння – наслідки подразнення шкіри навколо стоми. Посилена перистальтика також може супроводжуватись больовими відчуттями. В будь-якому разі, Вам краще звернутись до лікаря, якщо Вас турбують болі в ділянці стоми.

Чи може стома «йти під шкіру» чи «випадати назовні»?

Так, це можливо. І ретракція, і пролапс (випадіння) стоми – це ускладнення, які в деяких випадках навіть потребують хірургічної корекції. Якщо Ви спостерігаєте це у себе – обов’язково зверніться до хірурга.

Чи необхідно стомованим дотримуватися дієти?

диета

Їжа є лише одним з багатьох факторів, які можуть вплинути на виділення. Не існує особливих правил для людей зі стомою і наявність стоми не повинна стояти на шляху насолоди смачною їжею.

Ось деякі загальні принципи, які можуть виявитися корисними:

- Їжте регулярно

- Пийте багато рідини

- Добре пережовуйте їжу

- Проконсультуйтесь з Вашим лікарем щодо вітамінних добавок

- Пробуйте нові продукти поступово, в невеликих кількостях; в разі виникнення проблеми, Ви будете знати, що її викликало.

Нижче наводяться більш конкретні керівні принципи, засновані на типі Вашої стоми. Ви повинні завжди консультуватися зі своїм лікарем про будь-які обмеження у харчуванні або дієти, яким Ви повинні слідувати.

Докладніше про правильне харчування можна прочитати тут.

Чи потрібен мені новий гардероб?

Оскільки Ваш приймач призначений для носіння на Вашому тілі і не буде помітним під одягом, немає необхідності в новому гардеробі. Вам навіть не потрібна спеціальна білизна, приймач можна носити під або зовні Вашої нижньої білизни.

Чи можна стомованій людині подорожувати? Звісно так! Ви можете подорожувати як і куди завгодно. Тільки не забувайте про деякі запобіжні заходи:

1. Необхідний мінімальний комплект для заміни калоприймача (див. вище) завжди має бути при Вас в ручній поклажі.

2. Будьте обережні з новою для Вас їжею, не вживайте сиру воду.

3. Обов’язково візьміть з собою медикаменти для нормалізації функцій шлунково-кишкового тракту (проконсультуйтесь з Вашим лікарем).

Чи можна займатися спортом та активним відпочинком?

спорт при стомі

Ви можете і повинні залишатися активним. З дозволу вашого лікаря Ви можете повернутися до того ж виду спорту, яким Ви займалися до операції. Однак, Вам краще уникати контактних видів спорту, таких як бокс, боротьба, через можливе пошкодження стоми.

Чи можна, як і раніше, мати сексуальні стосунки?

Наявність стоми не означає кінець сексуальних стосунків. Спілкування і довіра є основами процесу реабілітації. Це нормально відчувати уразливі зміни Вашого тіла. Поділіться своїми почуттями з Вашою коханою людиною і дайте відповіді на його або її питання. Нехай Ваш партнер знає, що сексуальні відносини не зашкодять Вашій стомі.