Основні правила догляду за стомою

Стома - це хірургічна операція, яка передбачає виведення отвору кишки на передню черевну стінку. Утворений прохід використовується для відведення сечі або калових мас, оскільки травна або сечовидільна системи більше не здатні в повній мірі виконувати свої функції і утилізувати продукти переробки традиційним способом. Фактично лікарі закріплюють кінець кишківника або сечоводу на зовнішній частині очеревини, дозволяючи випорожненням виходити з організму і накопичуватися в спеціальних мішках - кало- або уроприймачах. Варто зазначити, що поняття «стома» використовують як для опису самої операції, так і для позначення отвору, який залишається після хірургічного втручання.

Догляд за стомою - це перше, що необхідно освоїти пацієнтові для попередження різного роду запальних процесів, а також для підтримання високої якості життя. Запевняємо, немає нічого складного в проведенні щоденних гігієнічних процедур. Варто запам'ятати усього кілька основних правил, і ви зможете самостійно доглядати за стомою в домашніх умовах. При ретельному догляді у стомованих відсутній неприємний запах в області отвору, шкірний покрив навколо свища не запалений і не подразнений. Пацієнт відмінно себе почуває, може виконувати усі повсякденні справи, займатися спортом, купатися у водоймах і подорожувати.

Як правильно організувати догляд за стомою в домашніх умовах?

Виділення з кишківника або ж сечоводу найзручніше збирати в спеціальні мішки (кишені, сумки) - кало-/уроприймачі одноразового або багаторазового використання. Правильно підібраний пристрій захищає шкірний покрив, без проблем вміщує весь обсяг виділень, відповідає анатомічній будові тіла, не пропускає запах. Пацієнт спорожняє приймач в міру наповнення. Частота заміни залежить від типу мішка. Пластина для кріплення мішка підлягає заміні приблизно кожні 4-7 днів.

Варто розуміти, що гігієна стоми не є перев'язкою, а стомний отвір - це не рана. Відповідно немає потреби в спеціальних стерильних умовах для проведення регулярного туалету. Пацієнт може зробити все самостійно і без рукавичок. Не варто боятися торкатися стоми руками.

Отже, давайте розглянемо процедуру догляду за стомою в деталях.

Гігієнічний туалет найзручніше проводити у ванній кімнаті, розташувавшись навпроти дзеркала. У перший час варто уважно стежити за всіма маніпуляціями, що ви проводите. Пізніше ви зможете без проблем замінити кишеню для випорожнень навіть в громадському туалеті.

 1. Підготуйте усі необхідні інструменти та матеріали. Краще тримати інструменти в окремій коробочці, яка завжди буде під рукою на випадок, якщо необхідно провести маніпуляції поза межами дому. Для проведення процедури вам знадобитися:
  • шаблон (трафарет) для вимірювання діаметра стомного отвору;
  • ручка;
  • ножиці, в ідеалі - ножиці Купера, де один кінчик округлений, а інший - гострий;
  • пакет для утилізації використаного кало-/уроприймача;
  • дитяче мило;
  • спеціальні засоби по догляду за шкірою;
  • м'які серветки, бинт, марля, губка, пластир;
  • м'який рушник;
  • чистий кало- / уроприймач відповідного типу.
 2. Вимийте руки з милом або скористайтеся іншим очищуючим засобом.
 3. Дбайливо відокремте клейку частину кало-/уроприймача від верхнього шару епідермісу.
 4. Загорніть використаний мішок в пакет для утилізації. Перед утилізацією спорожніть вміст в унітаз. Не викидайте використані приймачі в каналізацію.
 5. Якщо є така можливість, промийте стомний отвір під проточною водою з використанням дитячого мила. Якщо такої можливості не передбачається, промокніть шкірний покрив марлевою серветкою, змоченою в теплій воді. Також можна використовувати спеціальний очищувач для шкіри. Ні в якому разі не використовуйте для обробки епідермісу речовини на основі спирту, ефіри, алкоголь, рідке мило або інші антисептики, оскільки вони пересушують і подразнюють шкіру.
 6. Ретельно просушіть стому. Для цього можна використовувати м'які серветки або ж рушник. Уникайте тертя, це може травмувати ніжну слизову. Якщо ж травми не вдалося уникнути, і стома почала кровоточити (це допускається), щільно притисніть до стомного отвору марлеву серветку або рушник поки не перестане кровити. Зверніть увагу, що краще утриматися від використання матеріалів з легко відокремлюваними волокнами (вата, паперові серветки), оскільки вони залишають мікроворсинки. Ці залишки волокна можуть призводити до запальних процесів на шкірі навколо свища, а також перешкоджати герметичному наклеюванню приймача.
 7. Після того як ви переконалися, що шкіра навколо стоми чиста і суха, зверніть увагу, чи є навколо отвору довгі волоски. Волосся необхідно видалити, акуратно підрізавши під корінь ножицями. Не вдавайтеся до гоління або епіляції, оскільки це може травмувати шкіру.
 8. По завершенню усіх гігієнічних процедур, акуратно закріпіть заздалегідь підготовлений чистий кало-/уроприймач. Якщо ж система складається із декількох частин, то спочатку закріпіть пластину, а вже після вставте у неї мішок. Дуже важливо, щоб розмір отвору кало-/уроприймача відповідав розміру стоми. Упевнитися в тому, що розміри співпадають, допоможе заздалегідь підготовлений трафарет. Якщо отвір приймача буде занадто широким, то шкіра навколо стоми опиниться відкритою для калу та слизу, які будуть подразнювати епідерміс. Якщо ж отвір навпаки буде занадто вузьким, краї мішка для випорожнень будуть травмувати стому, спричинюючи набряк або навіть кровотечу.
 9. Перед закріпленням системи можна дати шкірі трохи відпочити. Змастіть її кремом, найкраще «Дитячим». Пам'ятайте, перш ніж приклеїти кало-/уроприймач, шкірний покрив необхідно буде знову промити для видалення залишків крему.
 10. Найменший дискомфорт або печіння в області стомного отвору, а також порушення герметичності прилягання є приводом для негайної заміни приймача.
 11. Пам'ятайте, небажано замінювати кало-/уроприймач безпосередньо після прийому їжі. Краще почекати пару годин.

Знаючи вищеописані правила догляду за стомою, ви зможете насолоджуватися повнотою життя навіть у такій складній ситуації.